مشاوره روانشناسی رفتاری مشاوره روانشناسی رفتاری .

مشاوره روانشناسی رفتاری

دلیل دلزدگی زناشویی چیست ؟

5 / 5 ( 6 votes )

دلزدگی زناشویی وضعیت غیر مطلوبی است که اکثر زوج ها پس از شروع زندگی مشترک اتفاق می افتد . دلزدگی زناشویی مسئله ای نیست که برای رخ دادن آن زمان خاصی را تعیین کرد . یا به یک اتفاق خاص نمیتوان آن را نسبت داد . مثلا هیچ وقت نمیتوان گفت من فلان ریخ به فلان دلیل از همسرم دلزده شدم . واقع دلزدگی زندگی زناشویی فرایندی است تیجی و به مرور زمان اتفاق می افتد . دلزدگی های زناشویی مانند رسوب بستن لایه به لایه عمق یا هر رفر نامطلوب عمق قلب انسان اتفاق می افتد . پس هرگز دنل نقطه شروع و پایانی برای آن نشید .

دلزدگی زندگی زناشویی یک اتفاق نا نیست که شما را از ادامه زندگی مشترک مایوس کند بلکه رخدادی معمول و شایع است که بهتر است کمک مشاوره خانواده از آن جلوگیری کنیم . اگر آن حال دست و پنجه نرم کردن هستید بی هیچ تردیدی به سراغ مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی بروید چرا که رسالت این مراکز کمک به تداوم طراوت زندگی مشترک شما است . پس نگران نشید و دلزدگی های زناشویی را پایان زندگی مشترک خود ندانید . فقط کافیست علم آن برخورد کنید و نحوه برخورد این مسئله و راهکارهای موثر را میتوانید مشاوره زناشویی و زندگی مشترک پیدا کنید .

دلیل دلزدگی زناشویی

دلیل دلزدگی های زناشویی را میتوان ابعاد مختلف یک رابطه زناشویی جست و جو کرد . زندگی مشترک و رابطه زناشویی منحصر به فرد ترین شکل رابطه بشری است . رابطه ای که هیچ گاه نمیتوان چند و چون آن را به طور کامل بیان کرد . ظرافت های این رابطه بسیار زیاد و متنوع است و همین امر عث میشود خطراتی که آن را تهدید میکند نیز متفاوت است . بعضی از دلایل دلزدگی زندگی زناشویی به مسائل مربوط به رابطه جنسی برمیگردد . بعضی دیگر نیز به جنبه های عاطفی و انتظارت مورد توجه یک رابطه زناشویی .

به طور کل هنگامی که مدتی از زندگی مشترک میگذرد و کنج کاوی های ما مورد این رابطه ارضا میشود و آن شوق و هیجان اولیه ما ته نشنین میشود این احساس دلزدگی زندگی زناشویی به سراغ ما می آید که چرا دیگر هیجان نداریم ؟ چرا همه چیز حال عادی شدن است ؟ فکر میکنید که پایان تمام لذت ها رسیده است . گاهی فقط دلزدگی به این دلیل است هیجان اولیه ما فروکش کرده است و احساس میکنیم که دیگر هرگز آن را تجربه نخواهیم کرد . البته ید پذیرفت که هرچیزی را که رابطه زناشویی تجربه میکنید بخشی از لذت آن به خاطر بکر بودن آن است و هرگز نید توقع داشت هرر و هر روز همان حس را داشته شید .

احیای رابطه زناشویی

اگر مدتی از زندگی مشترک شما گذشته و حس میکنید زندگی شما کسالت آور است این حس دلزدگی زناشویی ایست که دیگر رنگ و بوی سابق را ندارد ، هرچه سریع تر دست به کار شوید . رابطه خود را احیا کنید و ر دیگر به آن روح ببخشید . خلاق شید ، دست به ابتکار بزنید ، حد و مرز ها را کنار بگذراید ، حتما میپرسید که چگونه ؟ این نکات هم مورد آقایان هم خانم ها مشترک است فقط کافیست خجالت را کنار بگذراید و کمی جسور شید . سعی کنید متفاوت تر از همیشه شید ، همسرن را یک لس جدید که به شما را آن سبک ندیده است غافل گیر کنید . این گونه به او یا آوری کنید هنوز همان ق زی و جذاب هستید .

اگر به حال این کار نکرده اید به محل کار او یک دسته گل بفرستید یک کارت که روی آن نوشته اید ” میدانم سرت شلوغ است اما ید به تو میگفتم که تو را بیشتر از هر زمان دیگری دوست دارم ” ور کنید این کار همسرن را از لحاظ روحی مدت ها شارژ خواهد کرد . یا برای او یک کادو بخرید و اگر پرسید به چه مناسبت بگویید به مناسبت خوبی های تو . برای ابراز محبت به همسرن منتظر مناسبت وقت و مکان خاصی نشید اما فراموش هم نکنید که حتی محبت هم ید حد اعتدال شد .

اهمیت رابطه جنسی

اگر رابطه جنسی به یک نواختی رسیده اید اصلا نگران نشید شما فقط به کمی جسارت احتیاج دارید . به همسرن بگویید از فضای اق خواب خسته نشده ای ؟ به او بگویید که اقی دیگر یا هر جای خانه هم میتوانید هم رابطه داشته شید و به امتحانش می ارزد . اینکار حتما او را هیجان زده خواهد کرد چون فکر میکند رابطه فقط ید محدود به اق خواب شد . اگر همیشه یک پوزیشن خاص رابطه برقرار میکنید و کاملا روتین پیش میروید اینر سعی کنید شکل دیگری را امتحان کنید و کارهایی انجام دهید که به حال نکرده اید اما نید حرکات جدید شما عث آزار جنسی همسرن شود . به طور کل هر تغییر غیر زننده ای را که میتوانید ایجاد کنید همسرن را غافلگیر کنید رابطه مطمئن شید که ثیر آن را خواهید دید و دلزدگی های زناشویی را کاهش میدهد .


بیشتر بخوانید: خیانت زندگی زناشویی


اما گاهی دلیل دلزدگی های زناشویی از سر یکنواختی رابطه نیست و مسائل حاد تری میان است . ک نکردن همسرن . توقعات بی مورد وغیر منطقی از او ، مسئولیت پذیر نبودن. . . و مقیاس بزرگ تر و وحشت ناک تر خیانت کردن میتواند دلیل دلزدگی های زناشویی شد . اینکه شما ک نکنید که همسرن وضعیت جسمی یا روحی مناسبی نیست و نیاز به همدی و حمایت دارد به مرور عث دلزدگی زندگی زناشویی همسرن خواهد شد . به طور مثال اگر همسرن سیکل قاعدی خود به سر میبرد ید بپذیرید که او نسبت به حالت عادی حساس تر و زود رنج تر است و از کارهایی که ممکن است او را برنجاند دوری کنید .

مسئولیت پذیری

اگر همسر شما محل کار دچار مشکل شده و تحت فشار است ید ک کنید و محیط خانه را بیشتر از زمان های دیگر برای او آرامش بخش کنید و اگر مشکلی وجود دارد بیان آن را به زمان دیگری موکول کنید . وقتی مرد یا زن نسبت به تعهدات و وظایف خود زندگی مشترک مسئول نشد این حس طرف مقابل به وجود می آید که شاید من یا زندگیمان آنق برای او ارزشمند نیستیم که وظایفش را به خوبی انجام دهد .

همین حس عث رنجیده خاطر شدن و دلزدگی زناشویی او میشود . اگر عدم مسئولیت پذیری شما ادامه پیدا کند شاید عث مقابله به مثل کردن همسرن شود و آن وقت است که قطار زندگی شما از ریل خود منحرف میشود و کنترل آن از دست شما خارج میشود پس وظایف خود را به ستی انجام دهید و آن را منتی بر سر طرف مقابل ندانید .

توقعات غیر منطقی یکی از موارد شایعی است که میتواند دلیل دلزدگی های زناشویی شد . یکی از این توقعات این است که انتظار داشته شید همسرن همه چیز را از نگاه شما بخواند . اما ید یاد بگیرید که کلام ارتط برقرار کنید و اگر ناراحت ، نگران ، عصنی و یا دلخور هستید آنرا زن بیان کنید همسرن بتواند آن را رفع کند پس دست از پانتومیم زی کردن بردارید . اگر دلزدگی زندگی زناشویی به مسائل مهم تری مانند خیانت مرتبط شد ید مراجعه به مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی و جلسات مشاوره خانواده به یک راهکار اساسی برای برخورد آن برسید . دلایلی که گفته شد تنها بخشی از دلایل دلزدگی های زناشویی هستند اما جزء موارد مهم هستند .

منی نظری دلزدگی زناشویی

منی نظری دلزدگی زندگی زناشویی متعددی وجود دارد که هرکدام دلایل خاص خود را برای بروز دلزدگی های زناشویی بیان میکنند . منی نظری دلزدگی زناشویی معمولا دلایل و ریشه های دلزدگی های زناشویی را بیان میکنند و کمتر به ارائه راهکار برای حل آن میپردازند . آرونک بک عدم شناخت کافی و سوء تفاهم را از مهمترین دلایل اختلال زندگی مشترک و به طور کل روابط انسانی میداند و همچنین تفاوت نگرش افراد به مسائل را از عمده دلیل اختلاف های زناشویی میداند که پیامد آن دلزدگی زندگی زناشویی است .

منی نظری دلزدگی زندگی زناشویی از دیدگاه چیمز فرامو ، او بر این ور است که مشکلات زناشویی ریشه نظام خانوادگی زن و مرد دارد و پخش قابل توجهی از کیفیت زندگی مشترک به خانواده پی زن و مرد بستگی دارد و به سیستم تربیت و رشد آنها بر میگردد پس این جمله را که”من او ازدواج میکنم نه خانواده اش ” کنار بگذارید .

نشانه های دلزدگی زناشویی

نشانه های دلزدگی زندگی زناشویی طبق پژوهش های انجام شده هم به صورت جسمی و هم به صورت احساسی و روانی شخص دلزده نمود پیدا میکند .نشانه های دلزدگی زناشویی روی جسم فرد به صورت یک حالت کسالت همیشگی یک خستگی بی دلیل و حتی گاها ممکن است به صورت د هایی که ریشه عصبی دارند مانند سر د خود را نشان دهد . از لحاظ احساسی فرد علاقه به همسر و حتی موارد حاد تر علاقه به خود را نیز از دست میدهد و حس میکند دیگر هیچ چیز دوست داشتنی خود و همسرش وجود ندارد . و از نظر روانی نیز فرد حس میکند که مشکلات پیش امده و چالش های زندگیش قابل حل شدن نیستند حدی که دیگر تلاشی برای حل کردن آنها نمیکند و به طور کل زندگی خود را بن بست میبیند .

عواقب دلزدگی زناشویی

عواقب دلزدگی زناشویی ابتدا شاید چندان مهم نشند و به مرور حل شوند اما اگر دلزدگی مان نشود زندگی شما را یکی ازین حالات رو به رو خواهد کرد . یا این دلزدگی زندگی شما را به میدان جنگ تبدیل میکند و کم کم از بین رفتن حرمت ها و علاقه بینن سر هر مسئله کوچکی هم مشاجره میکنید . یا اینکه قید تمام لذت ها و هیجان های زندگی مشترک را میزنید و صرفا به عنوان دو همخانه هم کنار می آیید و سالهای سال یک آرامش کاذب هم وقت میگذرانید . و یا حالت سوم تحمل شرایط برای هردوی شما غیر ممکن میشود به زندگی مشترک خود پایان میدهید .

پس همان ابتدا که علایم دلزدگی زندگی زناشویی را خود یا همسرن حس کردید کمک مشاور خانواده و مشاوره زناشویی زندگی خود را از عواقب دلزدگی های زناشویی نجات دهید .

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا سایر مقالات کارشناسان ما را مطالعه نمایید . مرکز مشاوره آویژه این زمینه ها به شما کمک میکند بتوانید روابط زناشویی خوبی داشته شید .

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

این راس مرکز خدمات متنوعی را زمینه مشاوره روابط عاطفی و زندگی زناشویی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

منبع: The Behaviors That Cause Marital Distress

دلیل دلزدگی زناشویی چیست ؟

از

09353000102

منبع:لینک منبع


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۶ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۲۴:۲۸ توسط:مشاوره تلفنی موضوع: نظرات (0)